Baltaş-Eksen İADE Programından İzlenimler

Yüksek bir toplumsal sorumluluk bilinciyle, çalışanlarının esenliğini tüm önceliklerin üzerinde tutan, onların onuruna saygıyı görev bilen şirketler, iş yapma biçimlerinde yapmak zorunda kaldıkları değişikliklere rağmen, değerli çalışanlarının geleceğine yatırım yapmayı sürdürmektedirler. Bu nitelikte şirketlere örnek olan Motorola, Nokia, Philip Morris ve KVK’nın eski çalışanlarının da aralarında bulunduğu İADE programı katılımcılarının duygu ve düşüncelerini paylaşmak istedik.

ÖNCE 

“Daha önce istediklerimi yapacak zaman olmadığından şikâyetçiydim; artık zamanım var, ancak bu kez de enerjimi kullanamıyorum ve bir şey yapamıyorum.” 

“Her sabah kalkıyorum, bu gün sinemaya gideyim diyorum, olmuyor. Bir bakıyorum yine evde boş boş oturup zaman geçirmişim.”

“İki yıldır resim yapmaya fırsat bulamıyordum. Şimdi var, ama bir türlü başlayamıyorum”

“Şimdi geriye dönüp bakıyorum da… işten çıkarılacağımı iki hafta öncesinden yöneticimin davranışlarından anlamalıydım. Koridorda karşılaştığımızda sadece günaydın diyen kişi, beni gördüğünde çok sevinmiş gibi, güleryüzlü yaklaşıyor, nasıl olduğumu soruyordu; bazen de karşı karşıya gelmekten çekiniyor gibiydi. Anlam veremiyordum. İşten çıkarılacağımı bildiği için böyle davrandığını çok geç anladım.”

“On yıl boyunca kendimi bir kuruma ait hissetmiş, kurumun çıkarlarını korumak için çalışmış, ona zarar gelmesin diye çabalamıştım. Bir sabah “312 no.lu yasa gereği iş akdiniz feshedilmiştir” ifadesinden ibaret bir mektup aldım. Bir teşekkürü bile çok gördüler ve çok kırıldım. Bir anda hayatla bağlarım koptu, dipsiz bir kuyuya düştüm. Hedeflerimi kaybettim. Kendimi toplum dışına itilmiş hissettim.” 

SONRA 

“Hayatla ve kendimle barışık olmayı öğrendim. Stresle ve değişen koşullarla nasıl başaçıkacağım ya da onlara nasıl uyum sağlayacağımı artık daha iyi biliyorum.”

“Kazandığım bu bilgileri bilinçli olarak uygulayarak, daha sonra olabilecek zor durumlarda zorlanmadan ve paniğe kapılmadan uygulayabilmeyi sağlayacağıma inanıyorum.”

“Yaşanan kriz ortamını fırsata çevirmede neler yapabileceğimi düşündürdü.”

“Olumlu düşünce ile her şey yapılabilir.”

“Bu program benim tekrar sakin olmamı ve güvenimi kazanmamı sağladı. Ayrıca kendi psikolojik durumumla ilgili bir check-up işlevi gördü.”

“Duygularımın sebeplerini öğrendim.”

“İş yaşantımda köklü değişiklikler üzerine düşünmeyi, mutsuz anlarımın sayısını en aza indirmeyi düşünüyorum.”

“Bildiklerimi yeniden değerlendirmek, önemlerini kavramama, önceliklerimi değiştirmeme önayak oldu.”

“Yaşamın getirdiği her türlü koşula daha yumuşak ve farklılıkla bakacağıma inanıyorum.”

“Kendi kişilik özelliklerimle ilgili edindiğim bilgiler kariyer planlamama yardımcı olacak.”

“Sadece iş ararken değil, hayat boyu kullanılabilir bilgiler…”“Düşündüklerimi ve planladıklarımı daha düzenli ve etkin olarak yapacağım.”

Diğer Makaleler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Kariyer Yolculuğu ve Mükemmel iş

Prof. Dr. Zuhal Baltaş, Serdar Akdoğar, insanın sunduğu "BAŞKA GÜNDEM" programında  kariyer çıkmazını ve Mükemmel iş var mı sorularına yanıt veriyor.

Prof. Dr. Acar Baltaş “Okullar yüz yüze eğitime hazır mı?” konusu üzerine görüşlerini aktardı

Prof. Dr. Acar Baltaş Habertürk'te Muharrem Sarıkaya’nın sunduğu Gündem programına konuk oldu. Yurtlarda aşı zorunlu olmalı mı? Aşı olan ve olmayan öğrenci aynı odada mı kalacak? Okullar yüz yüze eğitime hazır mı? Habertürk Gündem'de Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş: "Çare toplu ve hızlı hareket etmek. Kurumlara güven oldukça krizler kolay aşılır" diyor ve tüm sorulara

Öne Çıkan Kitaplar

Anket: Kendinizi Deneyin