Uzaktan Eğitimde Geleceğe İlişkin Eğilimler

Cornell Üniversitesi eski rektörlerinden Frank H.T. Rhodes, yüzyılımızda bilginin bu derece önem kazanmasının, üniversite kampüslerini de değişime uğratacağını söylüyor. Rhodes geleceğin üniversitelerinin “Yönetilmeyen Üniversite Modeli” çerçevesinde yapılanacağını öne sürüyor. Yönetilmeyen üniversite modelini, internet ile birbirlerine bağlanan öğretmen, öğrenci ve uzmanlardan oluşan, kabına sığmayan, kontrol edilemeyen katılımcıların katkılarıyla yönlenen ve gelişen, heyecan verici bir model olarak tanımlıyor. 

Yönetimi olmayan bir eğitim kurumu bize şu an uzak bir ihtimal gibi görünse de, ulusal sanal üniversite kurma fikri üniversitelerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı programların ders içeriklerinin internet ortamına aktarılması, bu içeriklerin tek bir noktadan kullanıcılara sunulması ve değişik üniversitelerin öğretim üyelerinden farklı dersler alınması çok uzak bir uygulama değil. Örgün ve geleneksel eğitim veren kurumlarda da, derslerdeki aksamaları engellemek için, bu içeriklerden çevrim içi destek alınması gibi düşünceler oluşturulmakta ve buna uygun adımlar atılmaktadır. 

Bugün Türkiye’de köklü üniversiteler kendi Eğitim Yönetim Sistemi yazılımlarını geliştirmekte, kendi online içeriklerini yapılandırmakta ve gerek kampus içi gerekse diğer üniversitelerle ortaklıklar kurarak farklı kampüsler arasında eğitim malzemelerini öğrencilerine online olarak sunmaktadır. Zaten üniversiteler 21. yüzyılda rekabette başarılı olmak istiyorlarsa, sahip oldukları bilgileri en hızlı yoldan ve farklı taleplere uygun biçimde, sadece kendi öğrencilerine değil, geniş topluluklara ulaştırmak zorundadırlar. 

Bilgi sunumunun yanı sıra, ağ üzerinden kontrol edilebilen laboratuar araç gereçleriyle uzaktan yapılabilecek deneyler de, bugün dünyada üzerinde çalışılan uzaktan eğitim yöntemlerinden biridir. 

Geleceğin e-öğrenme anlayışını belirleyecek bir gelişme de, mobil uygulamalarla hayatımıza giren m-öğrenme kavramıdır. Sabit telefonlardan taşınabilir telefonlara geçiş, yavaş yavaş bilgisayar sektörüne uzanmış ve ilk cep bilgisayarı modellerini piyasaya sürülmüştür. Cep bilgisayarlarıyla birlikte, bilgisayar sektöründe m-uygulama adı verilen yeni uygulamalar gerçekleşmektedir. 

Mobil uygulamalar, günümüz teknolojisinde ‘Wireless Application Protocol (WAP)’ adı verilen bir protokolü kullanarak çalışmaktadır. WAP, alanlarında dünya lideri olan kuruluşların, kablosuz iletişim alanındaki çalışmalarını WAP Forum altında birleştirerek oluşturduğu bir üründür. WAP, web’in sağladığı bilgi alanlarına ulaşabilmek için, bilinen İnternet teknolojilerini kablosuz iletişimin kısıtlamalarına en iyi biçimde adapte ederek oluşturulmuştur (İnceoğlu, 2002). İnternetin olanakları, WAP ile tam olarak kullanılamasa da, bu alanda hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. 

Eşzamanlı olmayan örnek bir m-öğrenme modelinde, Insead, Nokia ve Icus firmaları bir pilot projede bir araya gelmişlerdir. Konsorsiyum, WAP tabanlı Nokia cep telefonları için bir elektronik kurs geliştirmiştir. ‘E-business’ adı verilen kursun içeriğine hem cep telefonları aracılığıyla, hem de bilgisayardan ulaşılabilmektedir. 

WAP biçimleri, web’de görüntülenen aynı miktarda bilgiyi görüntüleyebilmek için daha fazla ekran, web sürümüne göre çok daha fazla başlık ve hiyerarşik menü ve kısa metinler gerektirmektedir. Kurs kapsamında, web içeriğini WAP içeriğine ilişkilendirmek için bir çapraz başvuru tablosu da bir web sayfası olarak sunulmaktadır. (İnceoğlu, 2002) 

Görülen o ki gelecek, eğitim kültürü için mobil uygulamalar da içeren yeni oluşumları beraberinde getirecektir. Bu sebeple eğitim programları da yeni teknolojilere ve yeni öğrenme biçimlerine uygun olarak yenilenmeli ve eğitim durumları planlaması bilişim teknolojilerine uygun uygulamalar içermelidir.

Kaynak:

  1. İnceoğlu, Mustafa. “Mobil Öğretime Hazır mıyız?” Anadolu Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Sempozyumu Bildirileri, http://aof20.anadolu.edu.tr/bildiriler/Mustafa_Inceoglu.doc 2002
  2. Rhodes, Frank. “University of Future” http://www.cornellpress.edu 2001
  3. Toper, Öznur. Öğrenme Yönetim Sistemleri’ne ve İnternet Tabanlı eğitime İlişkin Bir Durum Çalışması, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2004
  4. Yalabık, N, Ü. Kızıloğlu, Z. Onay. “21. Yüzyılın Üniversiteleri: İnternetle Eğitim” http://inet-tr.org.tr/inetconf3/bildiriler/21_yuzyi.htm

Diğer Makaleler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar