Veri Analizi Yapanları Mesleklerinde İlerletecek Öneriler

<strong>Veri Analizi Yapanları Mesleklerinde İlerletecek Öneriler</strong>

Günümüzde hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu veri analizi, kurumlara ve çalışanlara yeni yaklaşımlar sunarak hız kazandırmayı amaçlıyor. Bir veri bilimcinin çözümlerinin hızlandırıcı olabilmesi için öncelikle kendisinin hızlı olması gerekiyor. Bu yazı analiz dünyasında “hız” kavramını yeniden tanımlıyor, analiz uzmanlarının hangi anlamda ve alanlarda hızlı olması gerektiğini anlamayı sağlıyor.

Analitik Mükemmellik Tümüyle Hız Hakkındadır

Bir analiz uzmanının mükemmelliği hızındadır. Bu görüş “kafasız tavuk gibi etrafta koşarak çarpışmak’’ şeklinde yorumlanmamalı. Hızlılıkta mükemmeliyet çok daha derin ve ayrıntılıdır.

Şekil İçeriği:

Veri Biliminde 3 Mükemmellik

Analitik /Hız

Makina Öğrenmesi/Yapay Zekâ /Performans

İstatistik/ Kesinlik

Analitik, hız yükseltme motorudur. İyi analiz uzmanları yeni yaklaşımlar keşfederek (ilham vererek), meslektaşlarının sorgulayacak kadar dahi bilmediği fırsatları ve tehditleri ortaya çıkartarak çevresindeki her konuyu hızlandırır. Onlarınki körler krallığındaki tek gözdür.

Analiz uzmanları, bu ilhamı üretkenlikle vermek için kendilerinin ve karar vericinin zamanını en az harcamak gayretiyle verileri inceler. Bu gayret içinde uzmanlık elde ettikleri değişik hız biçimleri şunları içermektedir:

  • İlgili ve vaat veren veriyi elde etmenin hızı (İlgi alanı bilgisi)
  • Kullanmaya hazır veriyi elde etmenin hızı (Yazılım becerileri)
  • Veriyi özetleme hızı  (Matematiksel beceriler)
  • Veri özetlerini kendi zihinlerine yerleştirme hızı (Verileri göz önüne getirme becerileri)
  • Veri özetlerini paydaşların zihinlerine yerleştirme hızı (İletişim becerileri)
  • Karar vericiye ilham verme hızı (İş zekâsı)

Bu listedeki son madde oldukça incelikli (ve listede de en önemli olan) hız biçimidir. O nedenle açıklamama izin verin:

Hizmetin verildiği karar vericiye görkemli görsellerle etki yaratarak anlatılan lüzumsuz hususlar zaman kaybı olacaktır. Yanlış yorumlanan heyecan verici bulgular zaman kaybettirir. İlgiyi başka yöne çekmek için öne sürülen konular zaman kaybettirir. Uygulanamayacak buluşlar vakti harcar. Lüzumsuz veri kaynaklarına dalmak zaman kaybıdır. İlgisiz hikâyeler boşa harcanan zamandır. Analiz uzmanının getirdiği ve karar vericilerin uygulamaya almasının işlerine gelmeyeceği her türlü bilgi zaman kaybettirecektir.

Keşif için zaten karar vericinin vakti harcanacaktır. O nedenle analiz mümkün olduğunca az zaman kaybetmek hakkındadır. Diğer bir deyişle, ilham verilen karar verici ve sizin zamanınızın her dakikası, her iki tarafın da kendi kurumlarındaki önemlerine göre optimize edilmelidir. 

Basite indirgenmiş hız yorumu ile yanılgıya düşmeyin. Dikkatsiz ve her parlayan konunun içyüzünü kavramaya kalkan beceriksiz bir analizci eninde sonunda herkesin hızını kesecektir. 

Mükemmelliğin incelikleri

Amatörlerin aksine,  profesyonel analiz uzmanları hız kelimesini yadırgamaz. Bilakis kişinin işi hakkında ne düşündüğünü, neye öncelik tanıdığını, performansı nasıl değerlendirdiğini ve becerilerini nasıl geliştirdiğini yönlendiren incelikli bir kavram olarak görürler. Onların işi başkalarını hızlandırmak olup, bunu iyi yapabilmek için de önce kendilerini hızlandırmaları gerekir. Onların marifeti her biçimde hız olup, bunu ciddiye alırlar.  

Bu bağlamda, analiz uzmanları amansız “öncelikçi’’lerdir.  Her şey çok kıymetli olan zamanı aldığından, bir işin yapılmasına değmeyecekse o işi iyileştirmek üzere ele almazlar. Bu herkesin doğal olarak sahip olduğu bir kişilik özelliği olmadığı için soralım: Bütün başladığınız kitapları bitirir misiniz?

Bir analiz uzmanı bitirmez. Eğer karanlık çağlarda yaşasaydınız, ilk kelimeden son kelimeye kadar dikkatle okurdunuz ve ulaşabileceğiniz bütün edebiyat da bir yemek karavanasına sığardı. Ancak okumaya vaktiniz olmayacak kadar çok kitap mevcut olduğundan,  en verimli yaklaşım yinelenmelidir. Dikkatle okumaya başlamadan önce bağlanmaya değecek, ümit veren kitapları keşfedeceğiniz bir sürece ihtiyacınız var. Analiz uzmanları verileri böyle ele alırlar. Bakacak konu daima zamanınızdan fazladır ve akıllıca bir keşif süreci anahtardır.

Analiz uzmanları amansız ilk örnek arayıcılarıdır. Ne kadar parlak ve zengin içerikli de olsa, en zaman alıcı gereç ile işe başlamazlar. Genelde önce daha basit yaklaşımı denemek onların zamanı için iyi bir yatırımdır. Büyük analiz uzmanları basit başlamaktan korkmaz. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek olmadığı gibi, bir kodu, aracı veya metodu yeniden keşfetmeye zaman harcanmayacağını bildiklerini söylemeye gerek yok.

Aynı mantık ekip çalışması için de geçerlidir: Gerekmiyor ise tüm işi yapmaya kalkışmayın.  Eğer işinizi hızlandıracak özgün bakış açısı ve becerileri olan ekip arkadaşlarınız var ise onlarla çalışın.  Bir köşede surat asıp “her şeyi bilen”,  anlaşılmaz bir tip olmayın, zira buna zamanınız yok. Ayrıca, kör noktalarınız nedeniyle tökezlemeye de vaktiniz olmadığından işbirliği yapmayı öğrenin!

Profesyonel bir analiz uzmanı olarak görüşüm, hünerlerinizi geliştirmek için hızın kuzey yıldızınız olduğudur. Veri ortamının hızla değiştiği gerçek. Bugün kullandığınız gereçler de kalıcı olmayacak. Pençelerinizi keskin tutmaya devam edin ama moda kavramlara takılmayın. Nasıl faydalı olacağını bilemeyen, güvensiz ve bütün gayretlerini başlıklara, sertifikalara, rozetlere ve süslere yatıran birçok kişi mevcut. Siz bundan üstünsünüz.

 “Bütün havalı çocukların hakkında konuştuğu araç veya teknikle ilgili bilgi edinsem mi?” demek yerine “Bunu öğrenmek beni hızlandırır mı?” diye sormaya başlayın. Sizi gereken her şekilde hızlandıracak her ne var ise öğrenin. Sizin işiniz başkalarını hızlandırmak olduğuna göre, kendinizi hızlandırmaya bakın.

*Özgün metne https://towardsdatascience.com/analytical-excellence-is-all-about-speed-6881c848c09c adresinden ulaşılabilir.

Diğer Makaleler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar

Personova Kişilik Envanteri Testi