Zamanınızı ve Enerjinizi En İyi Yaptığınız Şeye Odaklayın…

“Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye yerleştirin. Bu becerilerinize 1 ila 10 arasında değerler vererek kendinizi değerlendirin. Zamanınızın çoğunu yüksek puan aldığınız alanlarda değerlendirirseniz, hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız. Herkesin güçlü özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olabilmek ve bu yönlerimize odaklanabilmektir. Üretkenliğin artması ve zamanı etkin bir biçimde kullanmanın temelinde güçlü yönlere odaklanma yatar. Güçlü olduğunuz alanları açıkça tanımlamak için kendi kendinize sorular sorun.”

Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye yerleştirin. Bu becerilerinize 1 ila 10 arasında değerler vererek kendinizi değerlendirin. Zamanınızın çoğunu yüksek puan aldığınız alanlarda değerlendirirseniz, hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız. 

Çocuklara genellikle zayıf yönleri üzerinde çalışmaları önerilir. Türkçe dersinden sürekli yüksek not alan ve sözel derslerde daha başarı gösteren öğrencinin, zayıf olduğu matematik dersini iyileştirmesi için yönlendirme yapılır.İş yaşamı çalıştırıcısı Dan Sullivan “Zayıf yönlerinize çok fazla zaman ayırırsanız sonuçta bir sürü güçlenmiş zayıf yönünüz olur.” der. Dan Sullivan’ın bu sözünden de anlaşılacağı gibi, güçlü yönlerimiz üzerinde çalışmak, bizi başarıya daha hızlı götürür.

Bütün şampiyon sporcular, benzersiz becerileri üzerine odaklanırlar ve bunları daha da geliştirmek için çalışırlar. Başarılı sporcuların ortak özelliği, güçlü oldukları yönlerine odaklanması ve bunun üzerinde çok çalışmaktır. 

Herkesin güçlü özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olabilmek ve bu yönlerimize odaklanabilmektir. 

Film başına yirmi milyon dolar gibi bir para alan komedyen ve film yıldızı Jim Carrey, yüzünü ve bedenini eğip bükerek en olağandışı şekillere sokarak insanları güldürme yeteneğine sahip. Gençliğinde saatlerce aynanın önünde çalışan Carrey, taklit yapmakta da çok becerikli olduğunu fark ederek, kariyerinin başında bu taklitlerle kendini göstermeye çalışmıştır. 

Carrey yıldızlığa giden yolda pek çok engelle karşılaşmış ve özgüvenini kaybederek çalışmalarına 2 yıl ara vermiştir. Ace Ventura-Pet Detective adlı bir filmde başrol oynama teklifi alana dek sabretmiş ve bu filmde yer aldığı rolde şekilden şekile girme yeteneğini gösterme fırsatı bulmuştur. Film büyük bir gişe başarısı sağlamış ve Carrey’e “süper star” olma yolunu açmıştır. Carrey, meslek yaşamının başlarında ciddi, dramatik roller oynama girişiminde bulunmamış, yeteneğine duyduğu güvenle ve her gün saatlerce çalışarak sonunda amacına ulaşmıştır.

Üretkenliğin artması ve zamanı etkin bir biçimde kullanmanın temelinde güçlü yönlere odaklanma yatar. Güçlü olduğunuz alanları açıkça tanımlamak için kendi kendinize sorular sorun. Öteki insanlara zor gelip de size kolay gelen şeyler nelerdir? İş hayatında bu yetkinliklerinizi kullandığınızda ne sonuç aldınız? Bu becerilerinizi kullanarak zamanınızı nasıl daha etkin ve verimli planlayabilirsiniz? Tüm bu soruları cevapladıktan sonra, yapılması gereken, bir haftada zamanınızın yüzde kaçını ustaca yaptığınız işlere ayırdığınızı belirlemektir. Yaptığınız tüm işleri listeleyin ve bu her birinin işinizdeki oranını belirtin. Yapılan araştırmalara göstermiştir ki, insanlar ustaca yaptıkları işlere zamanlarının ortalama olarak %15-20’sini ayırmaktadır. İşinizde, yaptığınızda keyif duyduğunuz işlerin miktarını ne kadar artırırsanız, o kadar başarılı olursunuz. Güçlü yönlerinizin farkında olmak hayattaki başarınızı belirleyecektir.

Kaynak:

  1. The Power of Focus. Jack Canfield, Mark Victor Hansen, Les Hewitt
  2. Güçlü Yönlere Odaklanmak, Kaynak Dergisi Sayı 27, A. Baltaş.

Diğer Makaleler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar