Dijital Çağda Kurumsal İletişim

Dijital Çağda Kurumsal İletişim

Kurumsal iletişim her zaman kurumun stratejisine bağlı olarak oluşturulan planlarla sorumluluk alanında ilerlemeye çalıştı. Yakın bir geçmişe kadar bu bölümler, hedef kitlenin değişim hızına rahat ayak uydurarak, kriz anında çok önceden belirlenen kriz planlarıyla büyük zorluklar yaşanmadan kurumların itibarlarını yönetebiliyordu. Ancak dijital çağla birlikte değişen dinamikler, kurumsal iletişim bölümlerinin bu dinamikleri dikkate alarak ürettiği farklı stratejileri uygulamada büyük zorluklar yarattı.

Kurumsal iletişimde çeviklik

Dijital çağda her konuda seçeneklerin çok artması, her yerden farklı bir sesin gelmesi, istenildiği anda doğru yanlış bir bilgiye ulaşılması, stratejilerini hedef kitle üzerine kuran kurumsal iletişim bölümlerinde baskıyı artırdı. Sürekli ilgi bekleyen ve her şeyi hemen şimdi isteyen bir hedef kitle karşısında çoğu zaman yetersiz kalan çözümler karşısında halkla ilişkiler, pazarlama, satış bölümleri birbirinin alanına girerek kurumun iletişim fonksiyonunu yerine getirmeye çalıştı.

Günümüzde de sancılarını ağır olarak hissettiğimiz dijitalleşme sürecinde, kurumların iletişimini yönetmek konusunda başarıyı yakalayanlar azınlıkta da olsa, iş hayatında örnek olmaları açısından etkileri çok fazla oldu. Başarıyı yakalayan kurumlara bakıldığında da bu kurumların, Kaynak Dergisi’nin bu sayısında her yazıda görebileceğiniz gibi, hedef kitlenin duygularını yönetebilen kurumları olduğu görüldü.

Dijital çağda iletişimde yeni yöntemler

Yeni bir yaşam biçimi yaratan dijital çağ, iletişimin yönünü değiştirerek gücü ve kontrolü paydaşların eline verdi. Artık müşteriler, çalışanlar, kilit paydaşlar gündemi belirlediği için kurumsal iletişim bölümlerine, hızla değişen bu gündemi yönetme görevi kaldı.

Çok yakın zamana kadar yaptıkları işleri verilerle anlatmak konusunda büyük zorluklar çeken iletişim bölümleri, dijital çağda önlerine gelen sayıları yönetemez duruma geldi. Sayılar konuşur. Ancak konuşulan dil anlaşılmaz ise bu konuşma sadece gürültü yaratır. Yeni çağın başarıyı getiren en büyük becerisi de bu verileri analiz edip, hızlı değişen gündemi yönetirken bu verileri kullanabilme becerisi oldu.

Dijital çağın kurumsal iletişiminde başarılı olan kurumlarına bakıldığında, kendini hikayelerle anlatabilme, değerlerini bu hikayelerin içerisine yerleştirebilme becerisinin çok üst seviyede olduğu görülüyor. Dijital yaşamın yönetmesi gereken en önemli konunun duyguların yarattığı olumsuz durumla başaçıkmak olduğunu okuduğumuz bu sayımızda, kurumsal iletişim bölümlerine de büyük bir iş düşüyor. Artık kurumlarını, hedef kitlenin ilgilendiği, kendini içine yerleştirebileceği ve duygu kontrolünde yardımcı olacak hikayelerle anlatmaları.

Büyük bir çerçeveden bakıldığında pazarlama, halkla ilişkiler ve stratejileri tanımlayan kurumsal iletişim bölümleri geçmişte keskin bir çizgiyle sınırlandırılırken, dijital yaşam bu sınırları yıktı. İlişki kontrolünü müşterilere, çalışanlara verdiğimiz andan itibaren, iletişim görevi tüm bölümlerin görevi haline geldi. Bu durumda da yapılması gereken, başarıyı yakalayan kurumların yaptığı gibi, her çalışanda bu farkındalığı yaratmak olacaktır.

Sonuç

Artık dijital çağdayız. Eskiden yaptıklarımızı yaparak, başarılı olamayacağımız çok açık. O halde yaptığımız işi yarına taşımak için zihniyetimizi değiştirmemiz gerekecek. Görevi iletişim olan her bölümün, bu değişimde ayakta kalabilmesi için bazı kabullerinin olması gerekir. Bu kabullerden en önemlisi gündemi artık hedef kitlenin oluşturduğudur. Bu durumda da iletişim bölümlerine düşen, hedef kitlenin davranışlarını anlamak için verileri kullanma ve daha uyumlu, daha hassas iletişim planları gerçekleştirmektir.

Kaynakça:

  1. Five new rules for designing Corporate communications in a digital age [İnternet]. Uygun erişim: http://www.w2ogroup.com/five-new-rules-designing-corporate-communications-digital-age/

Diğer Makaleler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar