İyilik Elçileri: Waternet’in İnsanı Önceleyen Liderlik Anlayışı

İyilik Elçileri: Waternet’in İnsanı Önceleyen Liderlik Anlayışı

Şirketlerde sadece iş sonuçlarına değil, çalışanların özel ihtiyaçlarına ve potansiyellerine uygun kapsayıcı bir yönetim anlayışına odaklanmak, aynı zamanda toplumsal duyarlılığı desteklemek, şirketlerin uzun vadeli başarısı için en önemli unsurdur. Güçlü organizasyonlar, zihinsel, fiziksel ve beceri açısından dengeyi sağlamış güçlü ekip üyelerinden oluşur. Bu makalede, Waternet’in insan odaklı liderlik anlayışı ve çalışan ihtiyaçlarına duyarlı yönetim tarzı ele alınıyor.

Katie Thurmes, “Yaptığınız tek şey işinizse iyi bir iş çıkaramazsınız.” der. İnanıyoruz ki, güçlü organizasyonlar, zihinsel, fiziksel ve beceri açısından dengeyi sağlamış güçlü ekip üyelerinden oluşur. Bu nedenle, organizasyonumuzdaki liderlerimizi bu yönde geliştirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz.

Liderlik yaklaşımımız

Waternet olarak amacımız, tüm liderlerimizin insan odaklı bir yönetim tarzını günlük ajandalarının en kritik meselesi haline getirmektir. Sadece iş sonuçlarını değil, aynı zamanda ekip üyelerinin kişisel hedeflerini de bilen ve onları bu hedeflere ulaştırmak için destekleyen, mutluluk ve refahlarına odaklanan bir liderlik anlayışını öncelik olarak kabul ediyoruz.

Ekip üyelerimizin iş dışı ihtiyaçlarını rahatlıkla yöneticileri veya insan kaynakları ekibimizle paylaşabilecekleri bir güven ortamı oluşturmak bizim için çok değerlidir. Çünkü biliyoruz ki, çalışanlarımızın omzuna dokunmadan işleri omuzlamamız mümkün değildir.

Waternet’te hiçbir liderin özel odası bulunmaz. Açık ofislerimizde liderlerimiz her zaman ekip üyelerini ve açık iletişimi desteklemeye hazırdır.

Liderlerimiz, her bir çalışanın potansiyelinin farklı olduğunun, motivasyonlarının ve değerlerinin çeşitlilik gösterdiğinin bilincindedir. Waternet’te Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve Umman’a kadar farklı organizasyonlarımızda görev yapan, farklı geçmişlere ve kültürlere sahip çalışanlarımızın ihtiyaçlarına ve potansiyellerine uygun, kapsayıcı bir yönetim anlayışı sergilemekteyiz. Kurumumuzun bu yaklaşımla uzun vadeli başarıya ulaşacağına inanıyoruz.

Çalışan deneyimimiz

İnsan Kaynakları stratejilerimizi belirlerken, en büyük kaynağımızın çalışanlarımız olduğunu biliyor ve bu doğrultuda her yıl birden fazla kez, birebir veya toplu görüşmeler yaparak çalışanlarımızı dinliyoruz. Önceliklerimizin kaynağını her zaman çalışanlarımız olarak görüyoruz.

Çalışanlarımız için özel olan günler bizler için önemlidir. Bu nedenle, doğum günü izni, okul çağında çocuğu olanlara okulun ilk günü izni, 10 gün babalık izni gibi desteklediğimiz izin politikalarımız ve kreş desteğimiz ile çalışanlarımızın hem iş hem de özel yaşamlarını dengede tutmalarına olanak tanıyor, böylece daha mutlu ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçlıyoruz.

Waternet olarak, kendimize, sevdiklerimize ve dünyaya yararlı seçimler yapmak için çaba gösteriyor, plastik atığını azaltacak çözümler üretmek için çalışıyoruz. Her bir çalışanımız, bir “İyilik Elçisi”dir. İç iletişimimizden müşteri iletişimimize, kartvizitlerimizden davranışlarımıza kadar, her zaman iyiliği merkeze alırız ve toplumsal duyarlılığı her zaman destekleriz.

Sonuç

Şirketlerde sadece iş sonuçlarına değil, çalışanların özel ihtiyaçlarına ve potansiyellerine uygun kapsayıcı bir yönetim anlayışına odaklanmak, aynı zamanda toplumsal duyarlılığı desteklemek, şirketlerin uzun vadeli başarısı için en önemli unsurdur. İşin özünün insan olduğunu ve kültürün, duygular, etkin iletişim ve motivasyonlar üzerine kurulu olduğunu unutmayalım.

Diğer Makaleler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar

Personova Kişilik Envanteri Testi