Bir “İşini Kaybetme” Öyküsü

İşten çıkartıldığım gün, tanıştırıldığım danışman firma yetkilisinin söylediklerini anlamaya çalışıyor, ancak tam da kendimi dışlanmış hissederken, bana yeni kapılar açabilecek bu davetin önemini yeterince kavrayamıyordum. Ne de olsa, firma için değerini yitirmiş, moda deyimiyle kendimi “out” olmuş gibi hissediyordum artık.

İADE programının bana vereceği yaşama enerjisinin ilk işaretlerini, programın içeriğini ve konu başlıklarını inceleyince aldım. İnsanın, özellikle kriz anlarında gereksinim duyabileceği profesyonel destek ve içinde bulunduğu olumsuz durumu tersine çevirebilecek fırsat tam karşımdaydı aslında. Aynı kaderi paylaşan arkadaşlarla, hem kendimizi, hem (eski) işyerimizi hem de içinde bulunduğumuz anı nesnel olarak birlikte değerlendirme şansını yakalamıştık. Progrma başladıktan kısa bir süre sonra, çalıştığımız yeri veya kendimizi suçlamayı bırakmış, karşılaştığımız yeni durumla başetmenin yollarına odaklanmıştık. 

Belki çalışırken de sıklıkla yapmamız gereken iç yolculuğa bu program sayesinde bir kez daha çıktık. Yetkinliklerimizi, sınırlarımızı, yaşama bakış açımızı, kariyer hedeflerimizi ve iş tercihlerimizi tanımlayıp değerlendirdiğimiz bir “kendini tanıma” süreciyle işe başlamak, programı daha da keyifli hale getirdi. Ardından iş aramaya yönelik stratejilerin ve bu süreçte işimizi kolaylaştıracak teknik bilgilerin verilmesiyle kendime olan güvenim ve inancım daha da arttı. Son olarak, iş arama sürecinin uzama olasılığına karşı hazırlıklı olmamızı sağlayacak bazı bilgilerin verilmesi, programın her şey düşünülerek çok özenle hazırlandığı duygusunu uyandırdı hepimizde.

Program bittiğinde, bizi işten çıkartan kuruma karşı duyulan kızgınlıklar yerini minnet duygusuna bırakmıştı. Yeni kariyer yolunda ilerlemek için bize gereken bilgi ve enerjiyi sağlayan bu programla bizi tanıştıran eski firmamıza teşekkürler ediyordu herkes. Diğer katılımcılar gibi ben de umut dolu bir insandım artık. “Out” psikolojisinden çıkıp, “in” olacağım gün için çalışmalara büyük moralle başladım. Program sonrasında da bizi yalnız bırakmayan ve desteğini sürdüren danışmanımıza/eğitmenimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Umuyorum ki bu programın yaygınlaşmasıyla “İnsan Kaynakları”nda yönelim değişir ve işten çıkartılanlar açısından umutsuzluk, yalnızlık, kızgınlık “OUT”, “outplacement” ya da İADE “IN” olur.

(Baltaş-Eksen İADE programından yararlanmış olan adı bizde saklı bu katılımcımıza duygularını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.)

Diğer Makaleler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Kariyer Yolculuğu ve Mükemmel iş

Prof. Dr. Zuhal Baltaş, Serdar Akdoğar, insanın sunduğu "BAŞKA GÜNDEM" programında  kariyer çıkmazını ve Mükemmel iş var mı sorularına yanıt veriyor.

Prof. Dr. Acar Baltaş “Okullar yüz yüze eğitime hazır mı?” konusu üzerine görüşlerini aktardı

Prof. Dr. Acar Baltaş Habertürk'te Muharrem Sarıkaya’nın sunduğu Gündem programına konuk oldu. Yurtlarda aşı zorunlu olmalı mı? Aşı olan ve olmayan öğrenci aynı odada mı kalacak? Okullar yüz yüze eğitime hazır mı? Habertürk Gündem'de Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş: "Çare toplu ve hızlı hareket etmek. Kurumlara güven oldukça krizler kolay aşılır" diyor ve tüm sorulara

Öne Çıkan Kitaplar

Anket: Kendinizi Deneyin