Yönetici Koçluğu

Baltaş Grubunun yöneticilere yönelik olarak gerçekleştirdiği bireysel koçluk sürecinde amaçlanan yöneticinin güçlü ve gelişmesi gereken yanlarını tanımlayarak, kendini ve koşullarını sorgulamasını sağlayarak, kendi çözümlerini üretmesini kolaylaştırmak ve hedeflenen yetkinliklerinin gelişimini hızlandırmaktır. Yaklaşık 6 ay süren bu süreçte koçluk alacak kişinin değerlendirilmesi ve hazırlık süreci, yüz yüze çalışmalar ve uygulamaların ardından kişinin hedeflerini gerçekleştirmesinin izlenmesi gerçekleştirilir. Hazırlık aşamasında “Liderlik Pusulası” çalışması uygulanarak kişiye özel geri bildirim verilir.

Baltaş Grubunun yöneticilere yönelik olarak gerçekleştirdiği bireysel koçluk sürecinde amaçlanan yöneticinin güçlü ve gelişmesi gereken yanlarını tanımlayarak, kendini ve koşullarını sorgulamasını sağlayarak, kendi çözümlerini üretmesini kolaylaştırmak ve hedeflenen yetkinliklerinin gelişimini hızlandırmaktır.

Yaklaşık 6 ay süren bu süreçte koçluk alacak kişinin değerlendirilmesi ve hazırlık süreci, yüz yüze çalışmalar ve uygulamaların ardından kişinin hedeflerini gerçekleştirmesinin izlenmesi gerçekleştirilir. Hazırlık aşamasında“Liderlik Pusulası” çalışması uygulanarak kişiye özel geri bildirim verilir. 

Genellikle kişinin koçluk alma sürecini tetikleyen ve destekleyen bir yönetici bulunur. Bu yönetici aslında koçluk alacak olan kişinin gelişim sürecinin proje sahibidir. Koçluk alacak olan kişinin kendi ihtiyaçlarını bilen, kişisel gelişim ve değişim sürecine yapıcı ve aktif olarak katılan bir yönetici olması önemlidir.

Koçluk yapan danışman, hem koçluk hizmeti alacak olan yöneticinin, hem de bu süreci yönlendiren proje sahibinin ihtiyaçlarını belirler, tarafların hedeflerini aynı doğrultuda buluşturur, belirlenmiş hedefler doğrultusunda süreci yönetir. Bununla beraber. süreçte utarlılık, güven ve saygı ortamı yaratmaktan sorumludur.

Koçluk alan kişi bu süreçte kendi gelişimiyle ilgili eylem planları oluşturur, bu planların yürütülmesiyle ilgili donanım kazanır ve çaba harcar, sorumluluk üstlenir, yaşantılarını koçla paylaşır.

Koç süreç içinde ve sonunda kişinin iş hayatında yeniden yapılandırdığı yetkinlik davranışlarının sonuçlarını gözlemler ve bu sonuçları paylaşır.

“Baltaş danışmanlarının koçluk yaptığı farklı şirketlerden bazı yöneticilerin kendi ifadeleriyle deneyimle ilgili bazı paylaşımları aşağıda yer almaktadır.”

“Bu süreç özellikle problemli olduğunu düşündüğüm doğru ve net ifade edebilme ve karşımdaki insanları anlayabilme konularını doğru yönetmek açısından son derece önemli oldu. Beni en çok etkileyen olay sürecin, aynen bir lisan öğrenmek gibi olması ve doğru kullanıldığında etkisinin anında görülmesiydi. Öğrendiğim teknikleri kullanacağım, bunun daha başarılı insan ilişkileri yolunda bir başlangıç olacağını düşünüyorum.”

“Koçluk sürecinde öğretilen tekniklerin zamanında ve uygun koşullarda kullanılması durumunda ne kadar etkili olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu teknikleri olabildiğince özel hayatımda ve iş yaşantımda bilinçli olarak kullanmayı bir amaç olarak benimsedim. Süreç boyunca öğrendiğim teknikler aracılığıyla hangi davranışlarımın çevremde olumlu, hangilerinin olumsuz etki yarattığını fark ettim. Koçumla güçlü yönlerimi daha ön plana çıkarmak ve zayıf yönlerimi geliştirmek konusunda uyumlu bir süreç geçirdik. Kendisi deneyimlerini ve bilgi birikimlerini görsel ve yazılı eğitim teknikleri kullanarak benimle paylaştı. Gelişim alanları ile ilgili konularda daha çok interaktif uygulamalar yaparak süreçleri daha iyi anlamama yardımcı oldu. Koçluk sürecinde birçok yöntem ve stratejinin farkında ve bilinçli olarak en etkili nasıl kullanılacağını kendisinden öğrendim.”

“Koçluk sürecimin sonuna geldiğim şu günlerde her üç tarafın(yönetici, koçluk veren ve alan), elinden gelenlerin maksimumunu ortaya koyduğunda neler elde edebileceğini görmek beni hem şaşırtıyor, hem de çok mutlu ediyor. İyi yönetilmiş bir koçluk sürecinin iletişim, hedef belirleme ve uygulama konularında fark yarattığını görüyorum.

Koçluk sürecinin ve koçumun bana ve iş yapış yöntemlerime çok şey kattığına inanıyor, bu süreç için yöneticime, insan kaynakları departmanına, koçuma ve şirketime şükranlarımı sunuyorum.”

“Süreç benim ve yöneticimin tespit ettiği belirli gelişim alanlarında profesyonel koçluk desteği alarak, bu gelişim alanlarında ilerlemek anlamında önemli.Bu alanlarda gelişimi görüyor olmak benim için en önemlisi.Kişisel gelişimime katkısını benim, koçumun ve de yöneticimin görebildiği bu süreçte, koçuma tüm çalışmaları, yönlendirmeleri ve katkıları için çok teşekkür ediyorum.”

“Kendimle ilgili olarak, süreç başlangıcında gelişme alanları olarak belirlediğimiz konularda güvenli biçimde ilerleme gösterdiğime inanıyorum. Yaşadığım örneklerden yola çıkarak farklı açılardan değerlendirmek ve olası doğru yaklaşımları belirledikten sonra benzer örneklerle karşılaştığımda özellikle gelişim alanlarında ilerleme kaydettiğimi hissetmek, süreçleri veya ilişkileri daha bir deneyimli olarak yönetmek etkileyiciydi”

Diğer Makaleler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Son Makaleler

En Çok Yorumlanan

Öne Çıkan Videolar

Hayatın Hakkını Vermek

Hayatın Hakkını Vermek | Prof. Dr. Acar Baltaş | TEDxIzmir

Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Kurumların yönetim felsefesini hayata taşıyan insan ve değişim projeleri üzerine çalışan Prof. Dr. Zuhal Baltaş, mesleğinizi nasıl seçmelisiniz konusu üzerine bilgi veriyor.

Hayalini Yorganına Göre Uzat

Prof. Dr. Acar Baltaş, TEDxAnkara'da yaptığı konuşmada istek ve başarı arasındaki ilişki ile "yatkın olduğumuz şeyleri hayal etmenin" önemini anlatıyor.

Öne Çıkan Kitaplar

Personova Kişilik Envanteri Testi